برای مشاهده یافته ها از کلید Enter و برای خروج از کلید Esc استفاده کنید.

11656

معرفی کامیون آفرودی زتروس ؛ مرسدس بنز زتروس ضدگلوله

تاریخ خبر
کامیون آفرودی زتروس ضد گلوله

بخش تولید کامیون‌های خاص و ویژه مرسدس بنز ( Mercedes Benz Special trucks) با توسعه محصولات خود در آینده، سری زتروس (Zetros) را با کابین محافظ در نسخه استاندارد عرضه خواهد کرد. کامیون زتروس ۳ محوره ( 6×6  ) با سیستم All _ Wheel _ Drive، حالا به عنوان یک کامیون زرهی در دسترس است. نسخه‌های دیگری از سری زتروس، از نسخه ۲ محوره  4×4  تا نسخه ۴ محوره 8×8 ، به تدریج از سال 2025 به همراه کابین محافظ در کارخانه Wörth  ( Wörth Truck  ) تولید خواهند شد. در ادامه این مطلب از «با کامیون» همراه ما باشید تا با  کامیون آفرودی زتروس ضدگلوله بیشتر آشنا شویم.

ویژگی های کامیون آفرودی زتروس

به زودی تمامی محصولات سری زتروس از نسخه 4×4  تا نسخه 8×8  با کابین ضد گلوله از کارخانه خارج می‌شوند. کامیون زتروس به عنوان یک خودروی ضد گلوله، برای استفاده های لجستیک نظامی و حمایتی، ویژگی‌های کاربردی دارد. برای مثال کابین به صورت کامل روی محور جلو قرار ندارد؛ بلکه وزن کابین به طور متناسب بر روی محورها توزیع شده است. این ویژگی باعث می‌شود که محور جلو وزن سنگین کابین را متحمل نشود و به همین خاطر قابلیت های آفرودی خود را از دست ندهد.

در فرآیند توسعه کابین ضد گلوله زترو ، توجه بسیاری به ایمنی، ارگونومی و دید مناسب شده است. کابین ضد گلوله ظرفیت حمل حداکثر ۳ نفر را دارد و از کمربندهای ۴ نقطه‌ای روی صندلی‌ها بهره می‌برد. شیشه یک تکه بزرگ، دید وسیعی را به راننده می‌دهد. نقاط اتصال متغیر کابین، امکان استفاده از تجهیزات اضافی را فراهم می‌کند. علاوه بر این موارد ، تا حد امکان از قطعات یکسان در نسخه ضد گلوله و نسخه معمولی استفاده شده است تا دسترسی به قطعات یدکی را آسان تر کند و امکان تعویض قطعات میان کامیون‌های گوناگون را افزایش دهد.

کامیون مرسدس بنز ضدگلوله

مشخصات فنی کامیون آفرودی زتروس

با توجه به محل قرارگیری کابین، تجربه رانندگی در تمامی نسخه‌های زتروس نسبتا آرام و راحت است و حتی در مسیرهای سخت و چالش برانگیز از مسافران و بار به خوبی محافظت می‌شود. بخش موتور مستقل از کابین است و به همین دلیل دسترسی به فضای موتور را برای تعمیرات آسان‌تر می‌کند. یک مزیت دیگر مستقل بودن فضای موتور از کابین، این است که دیگر نیازی به خم کردن کابین برای دسترسی به موتور نیست.

تمامی نسخه‌های زتروس به موتور 12/8 لیتری دیزل 6 سیلندر OM460 تجهیز شده‌اند. این موتور ۵۱۰ اسب بخار قدرت و ۲۳۰۰ نیوتون متر گشتاور دارد. استفاده از گیربکس ۱۶ سرعته Allison ، جعبه انتقال دو‌مرحله‌ای (Two _ Stage Transfer Case) و قفل دیفرانسیل باعث شده است که عبور از شیب‌ها و رمپ‌ها با زاویه‌های شدید، ایجاد نیروی کشش زیاد هنگام عبور از گل و لای و رودخانه‌ها و زمین های شیب دار، آسان شود.

وزن کلی مجاز زتروس بین 16/5 تا 40 تن متغیر است. همچنین زتروس یا وزن کل ترکیبی ناخالص تا ۱۲۰ تن و پیکربندی های مختلف بدنه، برای طیف گسترده‌ای از وظایف حمل و نقل مناسب است.

مرسدس بنز زتروس ضد گلوله
مرسدس بنز زتروس ضد گلوله

امکانات ایمنی کامیون آفرودی زتروس

کابین ضد گلوله از افراد داخل خودرو در برابر گلوله، مین و تله‌ها محافظت می‌کند، آن هم بدون اینکه از قابلیت‌های آفرودی زتروس کاسته شود. تاکنون خودروهای تولید شده در کارخانه Wörth  قبل از تحویل به مشتریان توسط شرکت‌های همکار به کابین ضد گلوله تجهیز می‌شدند. اما حالا بخش کامیون های ویژه مرسدس بنز ( Mercedes Benz Special trucks ) برای پروژه‌های خاص به صورت مستقیم کابین ضد گلوله را برای نسل دوم زتروس نصب می‌کند. همچنین شرکت Rheinmetall  به عنوان شریک توسعه و تامین کننده کابین در کنار مرسدس بنز است.

بخش Special trucks  تمامی مراحل تولید کامیون ( از جمله کابین ضد گلوله)، از توسعه تا آزمایش و تولید و فروش را بر عهده دارد. بنابراین مشتریان به راحتی می‌توانند برای خدمات و نگهداری به یک منبع مراجعه کنند. همچنین بخش کامیون های ویژه مرسدس بنز، سطح قابل اعتمادی از خدمات را ارائه می‌دهد و علاوه بر این امکانات لازم برای تولید و ارائه خدمات پس از فروش و تامین قطعات یدکی را برای سال‌ها و دهه‌ها را دارد.

نکته دیگری هم که وجود دارد این است که بسته به سفارش، بخش کامیون‌های ویژه با شرکای تولید بدنه و تولیدکنندگان تجهیزات اصلی همکاری می‌کند.

کامیون آفرودی زتروس
کامیون آفرودی زتروس

حرف آخر

نمونه‌ای از زتروس 6×6  با کابین ضد گلوله برای اولین بار در نمایشگاه تجاری Eurosatory  پاریس از تاریخ ۱۷ تا ۲۱ ژوئن 2024 در غرفه Mercedes _ Benz Special trucks  به نمایش گذاشته خواهد شد.

این نمونه دارای یک مخزن از شرکت Lindner & Fischer  است که با همکاری WEW Westerwälder Eisenwerk GmbH  ساخته شده است. ویژگی خاص این مخزن، خود ترمیمی است؛ به این معنی که اگر مایعاتی از مخزن نشت کند، با پوشش واکنش می‌دهد و منطقه آسیب دیده مجدداً بسته می‌شود. علاوه بر این ویژگی، به لطف چارچوب قابل تعویض، می‌توان بدنه مخزن را در عرض چند دقیقه نصب و جدا کرد.

همچنین در نمایشگاه، دو مدل دیگر از زتروس به همراه یک بنز آروکس  6×6  با دو عدد وینچ ( Arocs 6×6  )، یک یونیماگ U 5000 ( Unimog U5000  ) و یک شاسی FGA  در غرفه بخش کامیون‌های ویژه مرسدس بنز حضور دارند.

منبع = وبسایت دایملر تراک

تاریخ = 10/6/2024

تمامی حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به باکامیون می باشد.