برای مشاهده یافته ها از کلید Enter و برای خروج از کلید Esc استفاده کنید.

9571

ایا پایان واردات کامیون سر رسیده است؟نبود ثبت‌سفارش‌وتخصیص

تاریخ خبر

در اواسط بهمن ماه ۱۴۰۲ به سر می‌بریم و تا به امروز حدود ۳ سال است که واردات کامیون های کارکرده به کشور در حال انجام است و هر زمان این کامیون ها برای ورود به کشور چالش و مشکلاتی را دارا بوده اند.
در شهریور ماه ۱۴۰۲ سخنانی درباره پایان واردات کامیون بدلیل نبود ثبت سفارش کامیون های جدید برپا بود که در نهایت در مهر ماه سری جدید ثبت سفارش کامیون ها به شرکت های وارد کننده داده و تمدید شد و دوباره واردات کامیون از سر گرفته شد.

پایان واردات کامیون

در این زمان قانون جدیدی وضع شد که به ازای کامیونی که وارد میسود ارز از کشور خارج می‌گردد و این ارز باید در قبال واردات ارز باشد یعنی ارز که خارج می‌شود باید به همین اندازه ارز به کشور از طریق صادرات نیز وارد شده باشد.
این موضوع و چالش تخصیص ارز است که امروزه بسیاری از کامیون ها در گیر آن هستند و پس از اینکه کامیون خریداری کردند باید منتظر تاییدیه بانک مرکزی و تایید تخصیص ارز برای ورود کامیون به کشور باشد.
حال گفته شود در این شش ماه گذشته یعنی از شهریور ماه تا کنون ظرفیت ثبت سفارش های تمدید شده شرکت ها به پایان یافته و به این تعداد کامیون وارد کشور شده است و دیگر نیز ظرفیت شرکت ها تمدید نمی‌گردد.
از طرفی برای بسیاری از شرکت ها تخصیص ارز کامیون وارداتی تایید نشده و یا بسیار زمان تخصیص طولانی گردیده است و طبق گفته ها احتمال عدم تایید تخصیص ارز نیز وجود دارد.
در نظر داشته باشید سیستم ثبت سفارش جدید بسته است اما سیستم ویرایش ثبت سفارش ها هنوز باز است و شرکت ها می‌توانند ثبت سفارش های قدیمی را با کامیون جدید خود ویرایش بزنند که البته مشخص نیست تا چه زمان این شرایط برقرار خواهد بود.
در نظر داشته باشید در کل دوران واردات کامیون در این مدت همیشه این چالش ها و مشکلات اساسی وجود داشته است و اگر قصد خرید کامیون وارداتی در این روز ها دارید خیلی خیلی دقت کنید تا کامیون از افراد فوق مطمئن که قبل دوستان و یا آشنایانتان خرید کرده اند اقدام فرمایید.

تمامی حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به باکامیون می باشد.